Skwierzyna, jest to miasto w północnej części województwa lubuskiego, nad rzeką Warta i Obra w Kotlinie Gorzowskiej. W Skwierzynie krzyżują się międzynarodowe drogi:

- Nr 3 Praga-Jelenia Góra -Szczecin

- Nr 24 - Poznań - Skwierzyna

- Nr 133 Skwierzyna - Kostrzyń - Berlin

Miasto liczy obecnie 10,4 tys. mieszkańców i jest siedzibą władz samorządowych Gminy Skwierzyna - obejmuje swoim zasięgiem miasto Skwierzyna i 7sołectw.Gminę o powierzchni 28,544 ha zamieszkuje 13,500 osób. .

Średniowieczna osada handlowa przy szlaku ze Szczecina do Wrocławia. 1306 wzmiankowana jako miasto. Rozwijała się jako ośrodek rzemieślniczy (szewstwo i sukiennictwo). Po II rozbiorze Polski (1793) w zaborze pruskim, w latach 1807-1815 w granicach Księstwa Warszawskiego, następnie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1849). Od 1888 miasto powiatowe. Od 1919 w granicach Niemiec. W styczniu 1945 znajdowała się na linii umocnień niemieckich. W 1945 powróciła do Polski. 

Położenie Skwierzyny określają pojezierza. Leży ona bowiem między pojezierzami Międzychodzko - Sierakowskim, a Kargowskim, w widłach rzek Warty i Obry. Największym lewobrzeżnym dopływem Warty jest rzeka Obra , która należy do bardzo atrakcyjnych akwenów wodnych dla wędkarzy - jej nazwa występuje we wszystkich przewodnikach wędkarskich, jako jedna z najbardziej łownych rzek w Polsce.

Należy podkreślić inne walory turystyczno-sportowe tej malowniczej rzeki. Otóż Obra , to również jedna z najpiękniejszych rzek w Polsce - wzdłuż jej brzegów występują liczne powalone przez naturę i bobry drzewa. Duże zalesienie brzegów, przeplatane połaciami łąk , stanowi niesamowite warunki do uprawiania sportu kajakowego. Stąd też w sezonie wiosenno-letnim organizowane są spływy kajakowe. Od wielu lat koryto Obry jest ostoją bobrów, bociana czarnego, kani rudej i orła bielika.

Okalające lasy pozwalają na uprawianie myślistwa, grzybobrania, wędkowania oraz zachęcają do turystyki pieszej i rowerowej.

Stopień zanieczyszczenia atmosfery jest znikomy. Okolice miasta i gminy należą do najbardziej zalesionych obszarów Polski.

Zabytki: kościoły - Św. Mikołaja (XV, XVI, XVII w.), Zbawiciela (XIX w.), ratusz (1841), spichlerz (XIX w.), domy (XIX w.).

 

wstecz           back


autor:Krzysztof Sawicki

Strona główna